Wyśmienite wino i przysmaki czeskiej kuchni, muzyka, tańce, targi rzemiosł, turnieje rycerskie, barwne korowody i wiele innych atrakcji czeka na gości podczas tradycyjnych wrześniowych imprez w Czechach – winobrań.

 

Barokowy kurort w miejscowości Kuks  we wschodnich Czechach zaprasza 8 września na świętowanie w odnowionej, malowniczej winnicy hrabiego Šporka. Powrócimy do czasów, gdy zamiast źródeł leczniczych, z kaskadowych schodów lały się strumienie wina. Podczas imprezy zaprezentuje swe wyroby ponad dwudziestu winiarzy. Na gości czekają także specjały kuchni regionalnej i ciekawy program kulturalny i rozrywkowy dla dzieci i dorosłych.

 

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach zaprasza na Palavskie Winobranie 7 – 9 września. Centrum miasta wypełni muzyka, tańce, wystawy. W sobotę do Mikulova przybędzie historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele, przypominający ważne z dziejów Mikulova – wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 przez drużynę Jana z Lichtenštejna. Miasto przemierzy także barwny pochód winiarzy, w ogrodzie zamkowym odbywać się będą średniowieczne targi rzemiosł, na wielkiej scenie amfiteatru wystąpią zespoły muzyczne.

 

Tradycyjnie w połowie września (8 – 9 września) w regionie Slovacko na Morawach Wschodnich odbędzie się barwna impreza – Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków, przybliżająca historię i bogaty folklor regionu.

Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.

Do Uherskiego Hradišta (158 km od Cieszyna), zwanego sercem Slovacka, przybędą liczne zespoły folklorystyczne, przedstawiciele gmin regionu Slovacko i ponad dwadzieścia tysięcy turystów. W sobotę ulice miasta przemierzą przedstawiciele gmin winiarskich, w strojach ludowych. Na placu Masaryka odbędą się prezentacje poszczególnych mikroregionów, przegląd dziecięcych strojów ludowych, występy zespołów folklorystycznych. W centrum miasta na gości czekają także pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Do późna w nocy rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa i śpiewy. Swe gościnne podwoje otworzą piwniczki winne w Mařaticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina, przy dźwiękach muzyki cymbałkowej.

 

Znojmo  będzie świętować winobranie 14 – 16 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Zawitał on do miasta ze swym orszakiem w roku 1327. Na pamiątkę tego wydarzenia miasto przemierzy królewski orszak z Janem Luksemburskim i jego małżonką Elżbietą z Przemyślidów. Na targach rzemiosł dawnych zaprezentują swe wyroby kowale i szklarze, na terenie klasztoru Louckiego zmierzą się w turnieju rycerze. Na wspaniałe wina, zarówno od wielkich producentów, jak i mniejszych prywatnych hodowców, zapraszają liczne karczmy.

 

Tradycyjne winobranie zgromadzi 14 – 15  września w Litoměřicach (północno-zachodnie Czechy) miłośników wina, tradycyjnej kuchni, rzemiosł i dobrej zabawy przy muzyce cymbałkowej, country, swingu czy orkiestrze dętej. W sobotę miasto przemierzy wielki orszak  historyczny, który przywita samego króla Karola IV.

Na głównym podium zaprezentują się najlepsi muzykanci z Litoměřic i okolicy. Na dzieci i dorosłych czekają liczne konkursy i zabawy. Nie zabraknie wyśmienitej kuchni czeskiej.

 

29-30 września zapraszamy na winobranie na pięknym zamku Karlsztejn, oddalonym ok. 25 km od Pragi. Imprezie towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina,  oraz specjałów kulinarnych, na gości czekają między innymi koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd strojów średniowiecznych, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, interaktywne zabawy dla dzieci, nauka historycznych tańców na rynku, wielki królewski turniej rycerski. Swe umiejętności zaprezentują połykacze ognia i nadworni magowie. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele.

 

Podziemia Valtickie, weekendowe wieczory przy burczaku i muzyce (niemal w każdą sobotę października)

Podziemia Valtickie to unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów.  Większość korytarzy znajduje się na głębokości 6-12 metrów. Valtickie podziemia skrywają ponad 1,2 miliona zabytkowych cegieł pochodzących sprzed 100 – 700 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here