O serce jako niezmiernie ważny organ należy szczególnie dbać. Często zapominamy o tym, a kiedy wreszcie uznajemy, że czas zatroszczyć się o zdrowie, poświęcić mu nieco uwagi, pojawiają się najróżniejsze schorzenia, na profilaktykę już za późno i trzeba udać się do lekarza. Rozpoczynamy poszukiwania specjalisty. Oczywiście nie jest to skomplikowane, bo w codziennej prasie, czy sieci nie brakuje ofert pt. „najlepsza przychodnia kardiologiczna”, „prywatny gabinet kardiologiczny”, czy „dobry kardiolog Kielce”. Jednak przeglądanie takich ogłoszeń na pewno nie sprawia frajdy. Dlatego warto jak najlepiej zatroszczyć się o serce i jego kondycję.

Bądź aktywny

Systematyczne ćwiczenia świetnie wpływają na stan serca. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że już pół godziny codziennej aktywności pozwala utrzymać odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych. Pływanie, jazda na rowerze, bieganie, spacery – możliwości jest wiele i każdy, kto tylko zechce znajdzie dla siebie taki rodzaj aktywności, który sprawi mu radość. Serce podziękuje za wszelkie ćwiczenia.

Dobrze się odżywiaj

Duże znaczenie dla serca ma dieta. Koniecznie musi być zbilansowana i zdrowa. Unikaj przede wszystkim tłuszczów nasyconych. Każdego dnia funduj sobie porcję warzyw i owoców. Jedz ryby, pełnoziarniste produkty oraz chude mięso. Nie zapominaj o przyprawach i ziołach, które z powodzeniem zastąpią szkodliwą sól, np. lubczyk, tymianek, rozmaryn.

Zrezygnuj z używek

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tak łatwo rezygnuje się z używek w postaci papierosów, czy alkoholu, ale niestety one bardzo osłabiają serce. Sięgając po nie chcesz poprawić sobie nastrój, uspokoić się, a jest to bardzo zgubne. Nikotyna sprawia, że ściany naczyń krwionośnych obkurczają się, dostawa tlenu do serca jest bardzo utrudniona, natomiast alkohol zwiększa ryzyko pojawienia się choroby nadciśnieniowej.

Unikaj stresu

Stres niekorzystnie działa na układ krążenia, m.in. wywołuje wzrost ciśnienia krwi, może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, do rozwoju procesów miażdżycowych. Nie można wyeliminować stresu z codziennego życia, ale można go zmniejszyć. Pomogą w tym np. joga, techniki relaksacyjne, kontrolowanie oddechu. Opanowanie negatywnych emocji jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Wystarczy odrobina silnej woli i postanowienie, że stres nie będzie Tobą rządził

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here